Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Čistačica uhapšena zbog mafijaškog udruživanja * Ukinuće pomoć pred izbore * Tramp: Đukanović je međunarodni mafijaš * Piletić sudi Damiru Mandiću * Odbrana časti i obraza * Čistačica uhapšena zbog mafijaškog udruživanja * Proklamacija narodu crnogorskom
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-01-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Branko Radulović, član Predsjedništva DF-a:
Sa narodom da dočekamo prelaznu vladu.

Vic Dana :)

STA JE SRECA U NESRECI ?
- kad te udari struja za vreme jeftine tarife.

Šta se dobije kad spojite Bosanca i vatrenu Mađaricu?
- Bukva na žaru.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-01-18 SLIKAR MARKO LUKOVAC GOVORI ZA „DAN” NAJAVLJUJUĆI SAMOSTALNU IZLOŽBU
Slikarstvo je budalaština bez koje ne mogu Što je slika, što je slikarstvo? To je potpuno mrtva stvar, jedna krpa, malo boje, drveta, to je prah i to je pepeo
Dan - novi portal
Pod­go­ri­ča­ni su ne­dav­no ima­li pri­li­ku da po­gle­da­ju za­ni­mlji­vu ko­lek­tiv­nu iz­lo­žbu u ga­le­ri­ji „Art” – „Sla­đa bez še­će­ra”. Po­stav­ku su či­ni­li ra­do­vi Ma­ta­na Vuk­če­vi­ća, Velj­ka Ko­pi­to­vi­ća, Ni­ko­le Ra­do­nji­ća i or­ga­ni­za­to­ra i idej­nog tvor­ca kon­cep­ta iz­lo­žbe Mar­ka Lu­kov­ca. Kao i do­sad Lu­ko­vac se ni­je li­bio da svo­je ra­do­ve pred­sta­vi u di­ja­lo­gu s ra­do­vi­ma svo­jih ko­le­ga, svo­je sli­ke sa nji­ho­vim sli­ka­ma, gra­fi­ka­ma, skulp­tu­ra­ma, in­sta­la­ci­ja­ma. No, kao po pra­vi­lu, sli­kar mr Mar­ko Lu­ko­vac ra­di na vi­še „raz­bo­ja” pa tre­nut­no pri­pre­ma no­vi ci­klus sli­ka ko­ji je na­slo­vio „Mar­ko­vi ko­na­ci”. Cr­ta i ta­ble dru­gog di­je­la stri­pa „Smar­sa”, po­ma­lo re­sta­u­ri­ra ra­do­ve sta­rih maj­sto­ra, svi­ra bub­nje­ve sa gi­ta­ri­stom Velj­kom Ko­pi­to­vi­ćem u ben­du „Hard na­iv”, či­ta... I pri­ča nam o svo­jim „Mar­ko­vim ko­na­ci­ma”, o se­dam ate­ljea ko­je je do­sad pro­mi­je­nio, a ko­ji je sva­ki na svoj na­čin obi­lje­žio nje­gov do­sa­da­šnji rad.
- Je­dan sta­ri maj­stor do­bro je re­kao da ate­lje čo­vjek no­si u gla­vi, a ne u zi­do­vi­ma, i ta­ko i je­ste. „Mar­ko­vi ko­na­ci” je jed­no­stav­no na­ziv ci­klu­sa sli­ka. Do­sad sam pro­mi­je­nio se­dam ate­ljea, a i vo­lim broj se­dam. U sva­kom tre­nut­ku sva­ki od njih je za me­ne bio sve­ti­nja, ne­ki sam ko­ri­stio du­že, ne­ki kra­će, i to su ti Mar­ko­vi ko­na­ci, po­vra­tak una­zad. Ne­mam pu­no go­di­na i ne­mam ne­ko is­ku­stvo da bih pri­čao ne­ke fi­lo­zof­ske te­me, za­to su tu Mar­ko­vi ko­na­ci – ka­že Lu­ko­vac za „Dan”, dok u nje­go­vom ate­ljeu gle­da­mo ka­ko na­sta­ju sli­ke.
●Sli­ke iz no­vog ci­klu­sa dje­lu­ju pri­lič­no mrač­no, tam­no, u od­no­su na do­sa­da­šnji ko­lo­rit.
- Iz cr­ne se kre­će. Ova Bo­go­ro­di­ca, ko­ja još ni­je za­vr­še­na, ima­la je cr­nu pod­lo­gu. Kre­ćem iz cr­nog, a ne iz bi­je­log ka tam­nom. Ko­ri­stim kon­tra po­stu­pak i to ni­je ni­šta no­vo. Kre­ćem od cr­ne pa idem ka svje­tlo­sti. Ne idem zbi­je­nom gra­da­ci­jom, ne­go kon­tra, što je mno­go te­že.
● Zna­či li to da ste op­ti­mi­sta, kad na kra­ju oče­ku­je­te osvje­tlje­nje (pro­svje­tlje­nje)?
- Ka­kav bih ja to bio sli­kar ako bih lju­di­ma pred­sta­vljao cr­ne sli­ke, iako ima i ta­kvih. Te­ško je to re­ći, ali, ja sam u stva­ri sli­kar svje­tlo­sti, ni­sam sli­kar ta­me. Ta­mu ko­ri­stim sa­mo da bih iz nje iz­vu­kao svje­tlost. Ta­ma je mo­je po­la­zi­šte, ni­je kraj­nji cilj, kao što je to ne­ki­ma u ži­vo­tu. Me­ni je kraj­nji cilj u ži­vo­tu svje­tlost, a ja ne mo­gu da iz­u­mim svje­tlo. Za­to ja sli­ke do­vo­dim do te svje­tlo­sti. Ni­šta fi­zič­ki vi­dlji­vo i opi­plji­vo, ma­te­ri­jal­no, me­ne ne in­te­re­su­je. Za­ni­ma me neo­pi­plji­vo, ne­vi­dlji­vo, ne­što du­hov­no.
● Da li je to mo­žda raz­log za­što se u ovom ci­klu­su vra­ća­te ne­kim sta­rim teh­ni­ka­ma, kao što je en­ka­u­sti­ka, a ko­ri­sti­te i ne­ke no­ve teh­ni­ke, da bi­ste do­bi­li efek­te ne­kih „sta­rih“, maj­stor­skih bo­ja-to­no­va?
- Ra­dim ove sli­ke ve­o­ma, ve­o­ma po­la­ko, s ma­te­ri­ja­lom ko­ji je na vo­de­noj ba­zi. Uvi­dio sam da ne­ma po­tre­be da sli­kam br­zo, iako ja to vo­lim. Sa­mo­kon­tro­lom „na­tje­rao“ sam se­be da po­no­vo ko­ri­stim ne­ke teh­ni­ke ko­je sam ko­ri­stio još na po­čet­ku ra­da. Ta­ko­đe, raz­li­či­te teh­ni­ke re­ci­mo ko­ri­stim na jed­noj sli­ci, ali ni­jed­na teh­ni­ka ni­je do­ve­de­na do kra­ja. Je­di­no što se tru­dim da sve bu­de odr­ži­vo, Za­to je na ovom ve­li­kom plat­nu se­dam, osam raz­li­či­tih teh­ni­ka ko­je će bi­ti pot­pu­no jed­na s dru­gom ve­za­ne. Ne­će se su­ko­blja­va­ti he­mij­ski pro­ce­si. Zbog to­ga sam i oda­brao vo­de­nu ba­zu. Vo­da je iz­vor ži­vo­ta, vo­da je ču­do, ta­ko da što god čo­vjek na­pra­vi s vo­dom ne mo­že da po­gri­je­ši. Pa on­da re­ci­mo kom­bi­nu­jem ulje sa akril­nim bo­ja­ma... To ni­je ni­šta čud­no ni no­vo, je­di­no je po­ma­lo do­sad­no. Uosta­lom, to se na sli­ci ka­da je za­vr­šiš uop­šte ni ne vi­di, ni­ti ko­ga mno­go in­te­re­su­je, čak ni sa­mog auto­ra, što je ono što je no­si­lac sli­ke, što je u stva­ri is­pod, što je to što dr­ži sli­ku. A me­ne vi­še in­te­re­su­je po­sljed­nju go­di­nu sam pro­ces na­stan­ka sli­ke vi­še ne­go kraj­nji re­zul­tat.
●Što to zna­či?
- Ot­pri­li­ke znam što će bi­ti kraj­nji re­zul­tat – to ne­će bi­ti či­sta ap­strak­ci­ja, to ne­će bi­ti hi­per­re­a­li­zam, ne­će bi­ti ni­šta kit­nja­sto ili do­pa­dlji­vo, to ne­će bi­ti za ši­ro­ku upo­tre­bu, i to ne za­to što ja to ne­ću, ne­go valj­da za­to što mi je ta­kav tem­pe­ra­ment. Me­ne vi­še in­te­re­su­je sli­kar­ski pro­ces, iako bi po ne­kim utvr­đe­nim sli­kar­skim stan­dar­di­ma odav­no mo­gao da pre­đem na kla­si­čan iz­raz, ma­lo ulja, ma­lo ter­pen­ti­na, to se dva da­na ma­lo osu­ši, tre­ći dan ga pre­ma­žeš la­kom, čet­ka la­kom kli­zi, i on­da žmu­re­ći sli­kaš..., či­tav ži­vot sli­kaš jed­nu istu sli­ku, i on­da te kroz pet, šest go­di­na svi ži­vi pre­po­zna­ju kao vr­hun­skog stva­ra­o­ca ko­ji stva­ra sve jed­nu te istu sli­ku, za­to što je do­bro, do­bro, do­bro sa­vla­dao svo­ju teh­ni­ku i ne­ma hra­br­o­sti da sti­sne pe­tlju da po­gle­da ni li­je­vo ni de­sno, ne­go ide uho­da­nom, do­bro utr­tom sta­zom, a ko­ja je do­bro utr­ta dav­no pri­je. Ja če­sto ni­sam za­do­vo­ljan mo­jim sli­ka­ma.
● Ka­ko i ka­da ka­že­te ova sli­ka je sa­da za­vr­še­na, i sad mo­gu da je po­ka­žem?
- Za­o­kru­žim ci­klus, i čim ga za­vr­šim, ja ga vi­še ne gle­dam. U pro­šlom ci­klu­su bi­lo je oko 30 sli­ka, i od to­ga je osta­lo se­dam. Tih se­dam, po mo­me mi­šlje­nju su do­bre, i dr­žim ih ku­ći. Osta­le sam sve pre­sli­kao i ne­ma ni­ka­kvih do­ka­za da su ika­da po­sto­ja­le, iz­u­zev ne­kih fo­to­gra­fi­ja u ka­ta­lo­gu. Da mi sa­da ne­ko tra­ži da mu po­ka­žem ne­ku od tih sli­ka, mo­gao bih da mu po­ka­žem ne­ku dru­gu, jer je ova „pr­va“ is­pod no­ve sli­ke. Jer, ja ne do­ži­vlja­vam sli­ku kao ne­što ne­do­dir­lji­vo, što sto­ji vo vi­je­ki vje­kov. Umjet­nost se stal­no mi­je­nja, u umjet­no­sti se stal­no mi­je­nja.
● Po­sto­ji li ne­ka kon­stan­ta u sli­kar­stvu, što je su­šti­na sli­kar­stva? Mo­že li se to uop­šte de­fi­ni­sa­ti?
- Što je sli­ka, što je sli­kar­stvo? To je pot­pu­no mr­tva stvar, jed­na kr­pa, ma­lo bo­je, dr­ve­ta, to je prah i to je pe­peo. Ja ni­sam sli­kar u pra­vom smi­slu ri­je­či. Iako, ne­ko­li­ko pu­ta sam po­ku­šao da ne sli­kam, i on­da sam mo­rao da cr­tam, pa sam on­da pro­bao da ne cr­tam, pa sam ra­dio ko­la­že. Da­kle, htio ne htio, mo­ram da sli­kam, a za­što je to ta­ko zna Ne­ko dru­gi. Za­to se­be ne do­ži­vlja­vam kao ozbilj­nog stva­ra­o­ca, ne­go jed­no­stav­no kao čo­vje­ka ko­ji sli­ka da mu pro­đe ži­vot, jer ni­šta dru­go ne vo­lim da ra­dim, iako umi­jem još po­ne­što da ra­dim, ali to ne vo­lim. Jed­no­stav­no, sli­ka­nje je za me­ne vid te­ra­pi­je. Sva­ko ima ne­ku te­ra­pi­ju, ne­ko sa­di voć­ke, i ja ih sa­dim, ne­ko ko­pa, i ja ko­pam, ne­ko ču­va ko­ze, i ja ih ču­vam, ne­ko vo­zi bi­ci­klo, i ja ga vo­zim, ali ni­šta me ne is­pu­nja­va ko­li­ko sli­kar­stvo. No, či­ta­vo vri­je­me, du­bo­ko, du­bo­ko sam svje­stan da kroz isto­ri­ju umjet­no­sti ima mi­li­jar­de i mi­li­jar­de sli­ka­ra ko­ji su po me­ni bi­li mno­go bo­lji od onih ko­ji su da­nas naj­po­zna­ti­ji, naj­cje­nje­ni­ji i naj­sku­plji. I on­da se u jed­nom tre­nut­ku za­pi­tam za ko­ga ja ovo ra­dim – za dru­ge sva­ka­ko ne, za že­nu - ne, za dje­cu - ne, za ko­le­ge i pri­ja­te­lje – ne. Za se­be? Pa čak ne ni za se­be. Jer, sli­ci ne pri­stu­pam ozbilj­no. Ja se igram, i sli­ka je za me­ne jed­na bu­da­la­šti­na.
● To bi on­da zna­či­lo da umjet­nost ni­je baš pro­mi­šlje­na stvar?
- Svje­sno sam pro­mi­slio i za­klju­čio da je umjet­nost bu­da­la­šti­na. Ali, za­što sam se na­sta­vio ti­me ba­vi­ti? Za­to što vo­lim tu bu­da­la­šti­nu. To je pro­sto, ja bez nje ne mo­gu. Evo, da sa­da okre­nem sli­ku, ta­mo ne­ma ni­šta bez dvi­je le­tve i jed­no plat­no. I tu ne vi­diš ni­šta. Dok je gle­daš, sli­ka i iza­zi­va ne­ke emo­ci­je. Jed­no­stav­no, za­lju­bljen sam u sli­kar­stvo i vo­lim ga, i ži­vim ži­vot čo­vje­ka ko­ji je umjet­nik, i ko­ji ima slo­bo­du iz­bo­ra da vo­li svo­ju bu­da­la­šti­nu ko­ju sli­kam. Mi­slim da na to imam pra­vo da ka­žem za svoj rad na­kon sko­ro 20 go­di­na, ne alu­di­ra­ju­ći na rad dru­gih ko­le­ga.Ž.JA­NjU­ŠE­VIĆ

Ni­sam sklon ido­lo­po­klon­stvu
●Ka­že­te da se igra­te, a igra je kao fe­no­men mo­žda naj­i­zra­že­ni­ja u umjet­no­sti. Sva­ka igra, pak, ima i svo­ja pra­vi­la. Mo­že li se iz igre - sli­ke iz­ro­di­ti i ne­što ozbilj­no - no­vo?
- Me­ni je bit­no da imam svo­ju slo­bo­du. Od ži­vo­ta ne tra­žim pu­no, ne­mam ne­kih ve­li­kih za­htje­va, pro­htje­va, ne in­te­re­su­ju me he­li­kop­te­ri, avi­o­ni itd, pre­ma to­me, sa­mo da bih uslov­no re­če­no ži­vio nor­mal­no, jed­no­stav­no se igram. Igram se, ali ne kao di­je­te, jer je di­je­te na­iv­no, ali, ja vi­še ni­sam na­i­van. Gle­dam dje­cu kad cr­ta­ju to je pra­va igra, to je pra­va umjet­nost, jer ona ne raz­mi­šlja­ju. A, pra­vi­la igre se dr­žim sa­mo do od­re­đe­nog mo­men­ta, dok ra­dim ne­ku od­re­đe­nu sli­ku na ko­joj se igram, i na­kon to­ga pot­pu­no ras­kr­stim sa svim tim pra­vi­li­ma i kre­ćem u ne­što dru­go. Ja i se­be ne šte­dim, i sam sa so­bom se igram. Jer, ne že­lim da se kla­njam ono­me što ra­dim, jer bi to on­da bi­lo sa­mo­lju­blje i ido­lo­po­klon­stvo.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"